Make your own free website on Tripod.com

PARDUS

PARDUSTA AUTOCAD

ANA SAYFA
PARDUS DIS
PARDUSCAD
PARDUS
PARDUSTA AUTOCAD
PARDUSTA QCAD
SCILAB - MATLAB
PARDUS - BULANIK MANTIK
PARDUS VE EAGLE
PARDUSTA PIC PROGRAMLAMA
PARDUSTA ANSYS 5.5
ANSIS ORNEKLERI

Mühendisler için bilgisayarın en önemli özelliklerinden biri bilgisayarda yapabildiğimiz çizimlerdir. Genel olarak çizimlerde autocad kullanılmaktadır. Autocad in en kötü yanı tamamen windowsa bağlı olmasıdır. Tüm linuxlarda ve tabii ki Pardusta autocad kurulumu çok zor son sürümleri ise imkansızdır. Ancak biraz uğraşmakla üstesinden gelinebiliyor.

Pardusta Autocad 98LT ve 2000LT Kurulumu

İlk olarak Pardusumuza wine i kuruyoruz. Daha sonra wine toolsu kuruyoruz.Pardus 1.1 Beta için winetools un kurulmasına gerek yok.
http://www.pardus-linux.org/forums/viewtopic.php?t=2266 bu adreste wine ve winetools kuruluşları anlatılıyor.
Wine toolsu çalıştırıp temel kurulumdan başlayarak fontları msi yi ie6 yı ve diğerlerini hepsini yüklüyoruz. Bundan sonra autocad 2000 ve ya 98 cd sinden normal şekilde kuruyoruz. autocad 98 i masaüstündeki kısayoluna tıklayarak çalıştırabiliriz. bu kadar basit.

Ancak autocad 2000 için bundan sonrası çok önemli. CD içinden msvcrt.dll yi ve ole32.dll yi buluyoruz. Başlangıç dizinini açıyoruz. Üst bardaki Görünüm sekmesinden gizli dosyaları göster i seçiyoruz. .wine/c/windows/system32 dizinine msvcrt.dll yi ve ole32.dll dosyalarını kopyalıyoruz.

CD deki tüm *.dll dosyalarını alıp Başlangıç Dizini/.wine/c/Program Files/Autocad2000 dizinine kopyalıyoruz

Bu işlemden sonra Pardus/Programlar/wine/yönet/wineyapılandırması nı açıyoruz.Açılan pencereden kitaplıklar sekmesini seçiyoruz. kitaplık için öncelik bölümüne tıklayıp msvcrt.dll yi ve ole32.dll dosyalarını bulup ekleye tıklıyoruz. bu dosyalar var olan öncelikler listesine eklenir. her ikisinide açılan küçük pencerede doğal olarak seçiyoruz. Yine wine yapılandırması içinde üstte grafik sekmesini seçiyoruz. Alttaki seçimlerden sanal masaüstünü kullanı aktif hale getiriyoruz.Masaüstü karşısındaki kutulara bilgisayar monitörümüzün değerlerini yazıp uygula ve tamam a basıyoruz.
Artık başka bir eksiklik çıkmazsa autocad 2000 çalışmaya hazır.
İlk çalıştırma için
Başlangıç Dizini/.wine/c/Program Files/Autocad2000 dizinine geliyoruz. bu dizinde fareye sağ tıklayıp eylemler/Terminali burada aç diyoruz. çıkan konsola
ulusoy@pardus ~ $ wine aclt.exe
yazıp çalıştırıyoruz.

Bu ilk çalıştırmadan sonra masaüstündeki autocad2000 kısayoluna çift tıklayarak çalıştırabiliriz. Eğer wine grafik ekranda değilseniz komut kutularının (Tool box) yerlerini değiştirdiğinizde kapatıp açtığınızda açılmadığını görürsünüz. Wine da yine grafik ekran sanal masaüstünü ayarlayın autocadi çalıştırın açılır.Bundan sonraki uygulamalarda isterseniz sanal masaüstünü iptal edebilirsiniz.yine çalışır
Güle güle kullanın.

AUTOCAD 2000 3 boyutlunun kurulumu

İlk olarak Pardusumuza wine i kuruyoruz. Daha sonra wine toolsu kuruyoruz. Pardus 1.1 için winetools un kurulmasına gerek yok.
http://www.pardus-linux.org/forums/viewtopic.php?t=2266 bu adreste wine ve winetools kuruluşları anlatılıyor.
Wine toolsu çalıştırıp temel kurulumdan başlayarak fontları msi yi ie6 yı ve diğerlerini hepsini yüklüyoruz. Bundan sonra autocad 2000 i cd sinden normal şekilde kuruyoruz.

CD içinden msvcrt.dll yi ve ole32.dll yi buluyoruz. Başlangıç dizinini açıyoruz. Üst bardaki Görünüm sekmesinden gizli dosyaları göster i seçiyoruz. .wine/c/windows/system32 dizinine msvcrt.dll yi ve ole32.dll dosyalarını kopyalıyoruz.

CD deki tüm *.dll ve *.xmx dosyalarını alıp Başlangıç Dizini/.wine/c/Program Files/Autocad2000 dizinine kopyalıyoruz

Bu işlemden sonra Pardus/Programlar/wine/yönet/wineyapılandırması nı açıyoruz.Açılan pencereden kitaplıklar sekmesini seçiyoruz. kitaplık için öncelik bölümüne tıklayıp msvcrt.dll yi ve ole32.dll dosyalarını bulup ekleye tıklıyoruz. bu dosyalar var olan öncelikler listesine eklenir. her ikisinide açılan küçük pencerede doğal (native) olduğunu belirtiyoruz. Yine wine yapılandırması içinde üstte grafik sekmesini seçiyoruz. Alttaki seçimlerden sanal masaüstünü kullanı aktif hale getiriyoruz.Masaüstü karşısındaki kutulara bilgisayar monitörümüzün değerlerini yazıp uygula ve tamam a basıyoruz.
Artık başka bir eksiklik çıkmazsa autocad 2000 çalışmaya hazır.
İlk çalıştırma için
Başlangıç Dizini/.wine/c/Program Files/Autocad2000 dizinine geliyoruz. bu dizinde fareye sağ tıklayıp eylemler/Terminali burada aç diyoruz. çıkan konsola
ulusoy@pardus ~ $ wine acad.exe
yazıp çalıştırıyoruz.

Bu ilk çalıştırmadan sonra masaüstündeki autocad2000 kısayoluna çift tıklayarak çalıştırabiliriz. Eğer wine grafik ekranda değilseniz komut kutularının (Tool box) yerlerini değiştirdiğinizde kapatıp açtığınızda açılmadığını görürsünüz. Wine da yine grafik ekran sanal masaüstünü ayarlayın autocadi çalıştırın açılır.Bundan sonraki uygulamalarda isterseniz wine yapılandırması sanal masaüstünü iptal edebilirsiniz.yine çalışır
Güle güle kullanın.

wineyapi3.jpg

wineyapi4.jpg

autocad.jpg

Autocad Pardusumda

ulusoyab@yahoo.com