Make your own free website on Tripod.com

PARDUS
PARDUS DIS
ANA SAYFA
PARDUS DIS
PARDUSCAD
PARDUS
PARDUSTA AUTOCAD
PARDUSTA QCAD
SCILAB - MATLAB
PARDUS - BULANIK MANTIK
PARDUS VE EAGLE
PARDUSTA PIC PROGRAMLAMA
PARDUSTA ANSYS 5.5
ANSIS ORNEKLERI

PARDUS TA ÇALIŞAN DİŞ HASTA TAKİP YAZILIMI

Pardus kullanan diş hekimlerinin hasta kayıtlarını tutabilmeleri için geliştirdiğim bir yazılımıdır. Ücretsizdir. Bu yazılım Gambas ile geliştirilmiştir. Kayıtlar MySQL de tutulmaktadır. Kurulumu ve kullanımının kolay olması için elimden geleni yaptım.

Bu yazıyı 27 nisan 2007 de yazıyorum bu tarihten itibaren yazılımın kullanımına göre bir süre hata tesbitleri için yayınlanacaktır. Yani kararlı sürüm değil. Bir müddet kullanımdan ve bildirilen hataların düzeltilmesinden sonra kararlı sürüm olarak yayınlanacaktır. Kararlı sürüme kadar Hasta Kayıtlarınızı başka bir programda tutmanız önerilir.

Diş Hasta Kayıt Yazılımının Kurulması

Gerekli Paketler : Pardus deposunda bulunan Gambas-runtime ve Mysql paketleri yeterli olması gerekir. Ancak Gambas-runtime denemelerimde yeterli olmadı. Bu yüzden en iyi yol GAMBAS paketlerinin hepsini kurmak. Adet olarak biraz çoksa da (19 paket) çok büyük paketler değil. MySql içinse MySQL-client, MySQL-Sever ve MySQL-lib paketleri kurulu olmalıdır.

Buradan dis dosyasini sag tiklayip farkli kaydetle indirebilirsiniz.

sonra dosyayı home dizinine kaydedin. KDE menüsüne dis.ulu dosyasını ekleyin. Artık yazılım kullanıma hazır.

Diş Hasta Kayıt Yazılımının Kullanılması

İlk açılışta veritabanı sunucu ve kullanıcısını sorar. Eğer başka bir isim vermediyseniz orada yazılı olanlar geçerlidir. MySql e bir şifre vermediyseniz şifre kısmını boş bırakın. Bu veritabanı biligilerinizi yazılımın hatırlamasını ve bir daha sormamasını istiyorsanız alttaki "bu bilgileri hatırla bir daha sorma kutusunu" işaretleyin. Bağlan düğmesine tıkladığınızda Hasta Arama penceresi açılır. Bu sayfada yeni hasta kaydı açma, kayıtlı hasta için yeni muayene kaydı açma , hasta kaydı araması, hasta dökümü, Kayıtlı tüm hasta kayıtlarını yedekleme içindir.

ilkkayit.jpg

arama.jpg

bilgi.jpg

Yeni hasta düğmesine tıkladığınızda Hastaya ve hastalığına ait kayıtları girebileceğiniz bir sayfa açılır.

odeme.jpg

randevu.jpg

Ad Soyad:
Eposta adresi:
Yorumunuz:
  

Soru ve sorunlarınız için :

ulusoyab@yahoo.com