Make your own free website on Tripod.com

PARDUS

SCILAB - MATLAB

ANA SAYFA
PARDUS DIS
PARDUSCAD
PARDUS
PARDUSTA AUTOCAD
PARDUSTA QCAD
SCILAB - MATLAB
PARDUS - BULANIK MANTIK
PARDUS VE EAGLE
PARDUSTA PIC PROGRAMLAMA
PARDUSTA ANSYS 5.5
ANSIS ORNEKLERI

PARDUSTA MATLAB - SCILAB

Mühendislik uygulamalarında matlabın çok önemli bir yeri vardır. Linux(Pardus) ta matlab kurulabiliyor mu bilmiyorum. Ancak hiç gerek yok. SCILAB adlı yazılım tüm ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayacak kadar iyi. Açık kaynak kodlu yasal ve ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirip kurun, kullanın. Matlabda yaptığınız çalışmaları Scilab dosyaları haline çevirebilirsiniz.

SCILAB ın kurulumu

http://www.scilab.org/
bu adresten scilabı indirin. home dizinine taşıyın. Üzerine iki kere tıklayınca scilab klasörü gözükür. Üzerinde sağ tıklayıp kopyalayın. Scilab klasörünü home veya uygun gördüğünüz bir dizine yapıştırın. Scilab klasörünü açın. Üst barda Araçlar/ Terminali açı seçin. Konsol açılır. Konsola

make

yazın. Konsolun işi bitince programınız kullanıma hazır.

Menü Düzenlemesi ; Pardus/Programlar/Ayarlar/ Menü düzenleyicisi açılır. Eklemek istediğiniz bölüm üzerinde sağ tıklayın ve Yeni öğeyi seçin. Komut kısmındaki klsöre tıklayın. açılan pencerede biraz önce kurduğunuz klasörde scilab/bin içinde scilab dosyasını işaretleyin.
Çalışma dizini olarak ta
home/kullanıcı adı/Desktopu
seçin kaydedin.

SCILABIN KULLANIMI

Elbette bu kadar büyük ve detaylı bir yazılımı anlatmak çok zor. Ancak kullanımı Matlaba çok benziyor. Scilab ı açtığınızda yardım (help) bölümü bulunuyor. Yardım dosyaları gayet güzel hazırlanmış. Sorun bunların ingilizce olması. Türkçe desteği yok veya ben bulamadım. Ancak İngilizce de olsa açıklamalar güzel ve hemen her açıklamanın sonunda örnek verilmesi yazılımı kullanmayı dahada kolaylaştırıyor.

SCILABLA NELER YAPILABİLİR

Matematik fonksiyonları tanımlayabilir ve bunların 2-3 boyutlu grafiklerini çizdirebilirsiniz. Lineer cebir, polinom hesapları, Blok diagram simülasyonları, sinyal işleme , optimizasyon, ses işleme, Kendiniz yazılımlar geliştirip çalıştırabilirsiniz. Yazılımlarınıza ara yüzler ekleyebilirsiniz.... Daha onlarca işlevi var.

scilab1.jpg

ulusoyab@yahoo.com