Make your own free website on Tripod.com

PARDUS

PARDUS

ANA SAYFA
PARDUS DIS
PARDUSCAD
PARDUS
PARDUSTA AUTOCAD
PARDUSTA QCAD
SCILAB - MATLAB
PARDUS - BULANIK MANTIK
PARDUS VE EAGLE
PARDUSTA PIC PROGRAMLAMA
PARDUSTA ANSYS 5.5
ANSIS ORNEKLERI

PARDUS u indirmek için tklayn. Kurulan cd için Pardus-Kurulan-2007.1.iso sunu seçin.

OPENOFFICE Iste size Yasal ücretsiz hesap tablosu , yazim ve sunum yazilimlari. Windows ofis yazlimlarinin tüm özellikleri var . Sadece ücretsiz ve yasal. yerleri için özellikle ie yarar. Pardusla standart olarak geliyor. Windows tabanl iletim sistemlerinde de kuruluyor.

MOZLLA Çok kullanisli bir internet tarayicisi. Yine yasal ve ücretsiz.Türkçe destekli.

ULUSAL İŞLETİM SİSTEMİMİZ PARDUS

Çok kısa zamanda açılan çok kolay kullanılabilen harika bir işletim sistemi. Sabit diskinizde 20 gb kadar yer ayırın ve mutlaka deneyin.
İçinde ofis yazılımları OpenOffice, müzik dinleme film seyretme internet tarayıcısı, normal tarayıcı, kısa mesaj yazılımları ve daha bir sürü paket hazır kurulu geliyor. Bunların üzerine yeni paketler için PİSİ paketleri internette değişik depolarda hazır bulunuyor.ZEMBEREKLE Türkçe desteği en üst seviyede ve hala gelişiyor. YALI ile kurulumu çok kolay. MÜDÜR le 15 20 sn arasında açılıyor. ÇOMAR la paketler arası iletişim sağlam. TULLIANA ile çok güzel resimleri var. Beryl ile çoklu masaüstünde muhteşem görüntüler. Çeşit çeşit oyunlar...

Yazılım geliştirmede ise sonu yok python mysql postgreql sqlite qt tcl ....

Kurulumdan sonra ilk bir ay kadar acemilik çekiliyor. sonra vazgeçilmez oluyor. Dediğim gibi mutlaka deneyin.

PARDUS NEDİR ?

Pardus tübitak tarafından geliştirilmiş Türkçe desteği en yüksek işletim sistemidir.

İşletim sistemi nedir. Bilgisayarınızdaki windows bir işletim sistemidir. Normal olarak bir bilgisayarı satın aldığınızda çok büyük olasılıkla üzerinde windows kuruludur bu yüzden genelde insanlar diğer işletim sistemlerini bilmezler. Ancak var ve onlar çok daha iyiler.

PARDUS linux tabanlı kullanımı çok kolay ve çok hızlı çalışan güzel arayüzleri olan işletim sistemidir.

Pardus ta neler var.Bilgisayarınızda ihtiyaç duyabileceğiniz her şey hemen hemen var. Pardusu bilgisayarınıza kurduğunuzda Open Office ofis programları müzik dinleme için çok değişik programlar. internet araçaları (mesajlaşma bluetooth torrent skype ... tarayıcılar (mozilla konqueror )) tv. seyretme radyo dinleme vb. programlar. scanner , cd yakma programları , resim düzenleme (gimp) , çeviri (değişik dillerden) değişik oyunlara kadar program hazır geliyor.

Bunların dışında pardus program depolarında daha yüzlerce program bulunuyor. ve bunları kurmak sadece kurulmasını seçmeniz kadar kolay.

PARDUSUN Üstünlükleri
-Pardus Türkiyede üretilmiştir
-Türkçe desteği çok iyi.
-Ücretsizdir.
-Her ihtiyacınızı karşılar.
-Açık kaynak kodludur. (Size özel ekleme veya çıkarmalar yapabilirsiniz.)
-Kullanımı Kolay.
-Çok hızlıdır. ( 18- 20 sn de açılır.Bilg. hızına göre bu süre artabilir.)
-Virüs nedir unutursunuz.
-Güvenle kullanırsınız.(bilgisayarınız sizden gizli hiçbir şey yapmaz.)
- Pardus wiki ve forumlarından her türlü desteği görürsünüz.
Pardusun Zayıf yönleri
- Bir süre kullanıcıları windows arayüzlerini arar.(Ona alışık olduklarından)
-Sadece windows için geliştirilmiş programların bazıları çalışmaya bilir.

PİSİ Program Kuruluşu
Windows ta exe uzantılı programların kurulduğunu bilirsiniz. Pardus ta da pisi uzantılı programlar kurulur. (Her ne kadar bu şart değilse de.) İnternet üzerinde hergün gittikçe artan pisi depoları var. Pardusunuza bu depo adreslerini girmeniz yeterli. Pardus internete bağlıyken Pardus yapılandırma Merkezindeki Program ekle güncelleyi çalıştırdığınızda Pardus depoları gezer ve yeni eklenen programları bulur ve size kısa açıklamalarla listeler. sizde istediğiniz programları seçersiniz ve onları PİSİ miz yükler. Bu kadar basit

Pardus ve Ofiis programları.
Şimdiye kadar Microsoftun ofis paketleri dışında bir yazılım olduğunu bilmeyenler için Open Office in program karşılıklarını yazacağım.
Exel Open Office Hesap Tablosu
Word Open Office Kelime İşlemci
Power Point Open Office Sunu
Open office microsoftun ofis dosyalarını açar ve isterseniz yine microsoft dosyası olarak kaydedebilirsiniz. Yani Open Office size tamamen yeter.

Pardus ve İnternet
Pardusta internet tarayıcısı mozilla ve konquerror bulunur. Mozilla windowsada yüklenebilen explorerdan çok daha güvenli ve kolay kullanılabilen bir tarayıcıdır. Ktorrent limewire apollon la hızlı ve güvenli dosya-program indirebilirsiniz. Kopete, Kmess, gaim le mesajlaşabilirsiniz. skype ile telefon edebilirsiniz. ...

Pardusta Müzik Film
Pardusta herkesin favorisi değişmekle birlikte Müzik dinlemek için Amarok Juk Xmms hazır kurulu geliyor. Kaffeine MPlayer Kmplayer ile film izlersiniz. Streamtuner, Kradio ile radyo dinler TVtime, kdetv ile tv seyredesiniz.
Ayrıca K3B ile cd yakarsınız.

Pardus ve Grafik.
GİMP ve Kolourpaintle yeni bir resim oluşturabilir veya bir resmi düzenleyebilirsiniz. KOKOA ile scanerınızda tarama yapabilir digikam le dijital resim görüntülerini yönetir. ksnapshotla masaüstü resmini alabilirsiniz.

Pardus ve Wine
Bazı programlar sadece windows ta çalışacak şekilde yazılır. bunun sonucunda da bunları linux tabanlı bir işletim sisteminde kullanılamaz. bu sorunu aşmak için linuxa gönül verenler wine isimli bir program geliştirmişlerdir. wine windows98 te çalışan hemen tüm programları çalıştırabiliyor. ancak windows nt tabanlı programlarda o kadar iyi değil.

beryl.jpg

Pardus - Beryl. Üstteki yaldızın altında bir yıldız var. Çoklu masaüstü ile yapabilecekleriniz hayallarinizin biraz üstünde. Yoksa siz hala geçen yüzyılın işletim sistemini mi kullanıyorsunuz.

masaustuamarok.jpg

AmaroK - Müzik Dinleme

masaustugimp.jpg

Gimp - Resim Düzenleme

masaustumozilla.jpg

Mozilla - İnternet tarayıcı

masaustudigicam.jpg

Digicam - Dijital kamera yöneticiniz.

masaustukokoa.jpg

Kooka - Scanner (tarayıcı) programı

masaustupingus.jpg

Pingus - Hoş bir oyun

ulusoyab@yahoo.com