Make your own free website on Tripod.com

PARDUS
PARDUSTA ANSYS 5.5
ANA SAYFA
PARDUS DIS
PARDUSCAD
PARDUS
PARDUSTA AUTOCAD
PARDUSTA QCAD
SCILAB - MATLAB
PARDUS - BULANIK MANTIK
PARDUS VE EAGLE
PARDUSTA PIC PROGRAMLAMA
PARDUSTA ANSYS 5.5
ANSIS ORNEKLERI

Enter subhead content here

PARDUSTA ANSYS KURULUMU VE ÇALIŞTIRILMASI

Öncelikle bilmeyenler için Ansys sonlu eleman yöntemine göre gerilme çözümlemesi yapan bir yazılımdır. Mühendislik uygulamalarında büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Kuvvet Isı Akışkan vb. için değişik uygulamaları bulunmaktadır.

Biraz karışık bir şekilde olmasına rağmen Pardusumuzda Ansys 5.5 i kurdum ve çalıştırabildim. Bu belgede olabildiğince açık bir şekilde kurulumu anlatacağım.

Burada anlatılanlar Ansys 5.5 e göredir. daha sonraki veya önceki sürümlerini denemedim.İlk iş olarak Pardusta Autocad sayfasında verilen linke göre wine ve winetools kurulmalı.

Pardus / programlar / wine / yönet / wine yapılandırması nı açıyoruz. Uygulamalar sekmesinde windows sürümünü win98 olarak seçin. Ansys 5.5 CD nizi takın.ve kurulumu yapın. ben 1 hosta göre kurdum. 3 hosta göre kurduğumda çalışmadı. Kurulum bittikten sonra cd içindeki tüm dll dosyalarını
/home/kullanıcıadı/.wine/c/windows/system32 içine kopyalıyoruz.
konsolda wt yazıp "simulate windows reboot" a basıp exit diyoruz.
Pardus / programlar / wine / yönet / denetim masasını açıp ansyslm ye tıklıyoruz. ansyslm penceresinde automatic i seçip lounch la çalıştırıyoruz. Buraya kadar yaptıklarımız normal bir kurulum. Normal bir kurulumda bu anda Ansys çalışmaya hazır olur ama eğer çalıştırırsanız hata görürsünüz. Bu hatadan kurtulmak için ansyslm çalışmaya devam ediyor ve windowsu reboot yapmadan,
Pardus / programlar / wine / yönet / wine yapılandırması nı açıyoruz. Uygulamalar sekmesinde windows sürümünü winXP olarak seçin. ve CD den Ansys5.5 i yeniden kurun. Kurulumun sonunda size "çalışan bir Ansyslm program bulduğunu ve yeni bir Ansyslm yi yükleyip çalışan ansyslmnin üzerine yazıp yazmayacağını soracak. Hayır deyin. geçin."
Pardus / programlar / wine / Programlar / Ansys5.5 / İnteractive le Ansys i çalıştırın. Açılan pencereden working directory olarak
/home/kullanıcıadı/.wine/c/ altında bir klasör oluşturun ve onu seçin.
Bundan sonraki çalışmalar için işin püf noktası : Bilgisayarı açıp kapadığınızda ve ya wine da windowsu reboot ettiğinizde wine yapılandırmasında önce win98 i seçip denetim masasından ansyslm yi çalıştırın ve ansyslm çalışırken de wine yapılandırmasını winXP yapıp interactivi çalıştırın. Çünkü ansyslm win98 de çalışabiliyor. Ansys in programı da winXP de çalışıyor. Bu konuya dikkat lütfen.
Hayırlı olsun.

Ansis programını kullanmış olanlar bilir. Bilgisayarı oldukça zorlar. Mesh ayarları küçük seçildiğinde artık işin içinden çıkmak iyice zorlaşır. Ancak Pardusun(Tabii Linux çekirdeğin üstünlüğü burada çok açık görülüyor. Windowsta çok daha basit bir çözümlemeyi yaparken yırtınan kilitlenen bilgisayar Linux çekirdeği ve Pardusla hem meshi hem çözümlemeyi bir kaç saniyede bitiriyor. Arada hem hız hem de zorlanma bakımından inanılmaz fark var.

ansisdis.jpg

ansisdisvon1.jpg

ansys1.jpg

ansiscubuk.jpg

ansiscubukvon.jpg

ansiscubukvoncen.jpg

Enter content here

Enter supporting content here

ulusoyab@yahoo.com